شمام واسه نه گفتن به بقیه مشکل دارین؟

اعتراف می کنم من هم دلم نمی خواد نه بگم. هر وقت کسی درخواستی داره، دوست دارم اگه کمکی ازم ساختهه حتما انجام بدهم. بخشی از این به خاطر اینه که دلم نمی خواد وقتی اطرافیانم در سختی هستن اونا رو تنها بذارم و بخش دیگش به این دلیله که نمی خوام کسی رو از خودم ناامید کنم.

 

با اینکه «بله» یک جواب آماده و راحته، اما حتما همیشه بهترین جواب نیس. همونطور که «نه گفتن» ممکنه عواقبی داشته باشه، «نه نگفتن» هم نتایج خودشو داره. خودتون فکرش رو بکنین:

  • وقتی به چیزی که از اون لذت نمی برین بله بگید، بهش چیزی که دوست دارین نه گفتین.
  • وقتی به شغلی که هیچ علاقه ای ندارین بله بگید، به رویاهایتان نه گفتین.
  • وقتی به کسی که دوستش ندارین بله بگید، به یک رابطه عالی نه گفتین.
  • وقتی به کار کردن بیشتر از حد بله بگید، به زندگی اجتماعی تون نه گفتین.

چیزای زیادی هستن که هر روز باید به اونا نه بگیم تا بتونیم به زندگی مون برسیم. اگه این کار رو نکنیم نمی تونیم اون طور که می خواهیم زندگی کنیم و با خونواده و افرادی که دوست شون داریم وقت بذاریم.

خونواده

یادگیری اینکه چه جوری نه بگید، یک فرایند همیشگیه. ممکنه اولش سخت باشه، اما وقتی که بدونین چقدر مهمه و در راه درستی قرار دارین، همین طور به راهتان ادامه میدید. یادتون باشه «نه گفتن» هیچ اشکالی نداره، مهم اینه که یاد بگیرین چه جوری نه بگید و احساس بدی در مورد اون نداشته باشین. به کار بستن این چند نکته حتماً به شما کمک می کنن:

۱. به رویای خود مطمئن باشین

به رویاهایی که دارین فکر کنین: ممکنه این رویاها مربوط به زندگی، شغل، روابط یا موقعیت فعلی شما باشه. وقتی که بدونین چه رویایی دارین، نه گفتن خیلی راحت تر می شه، چون دلیل خوبی واسه نه گفتن دارین. هرچه بیشتر در مورد اونا مطمئن باشین، کارتون راحت تر می شه چون حالا میدونید باید به چه چیزایی بله بگید و کدوما شما رو از رویای تون دور می کنه.

۲. به نتیجه های بله گفتن فکر کنین

ما معمولا به خواستهای کوچیک جواب مثبت میدیم چون فکر می کنیم موضوع مهمی نیس. اگه کاری از ما بر میاد و می تونیم به کسی کمک کنیم؛ چون که نه؟ مشکلی پیش نمیاد، بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، بیشترین حد ۲۰ دقیقه، وقت ما رو نمی گیره. درسته؟

اما قطره قطره جمع شه وانگهی دریا شه. حتما دلیلی داره که مدیران عالی رتبه با وجود مدیریت شرکتای کلان بازم واسه خودشون، خونواده، دوستان و کارشون وقت می ذارن. اما از طرف دیگه افرادی هستن که با وجود کار تموم وقت در هفت روز هفته، هیچ پیشرفتی در زندگی نمی کنن. انگار گروه دوم سرشون همیشه گرمِ درجا زدنه. دقیقا به همین خاطره که گروه اول میدونن نه گفتن چه نتایجی داره و چه وقتایی باید نه بگن.

وقتی شخصی از شما درخواستی داره، قبل اینکه جواب بدین یک بار دیگر فکر کنین. اگه جواب مثبت بدین چه اتفاقی میفته؟ نتیجه های بلندمدت اون چیه؟ چی به دست میارید؟ اگه موافقت کنین چی رو از دست میدید؟ باید حتما قبول کنین؟ چه اعتقاداتی در شما هست که اجازه نمی ده دست رد به سینه ی کسی بزنین؟

یادتون باشه که وقت طلاست، پس طلای خود رو به درستی خرج کنین.

۳. بدونین که نه گفتن اشکالی نداره

واقعا نه گفتن اشکالی نداره. ممکنه همیشه با خودمون فکر کنیم فلانی ناراحت می شه، بدجنس به نظر میام، بقیه عصبانی می شن، از ادب به دوره و مثل این دلایل. گرچه که این افکار نشون دهنده حُسن قصد و خیرخواهی شمان، اما خیلی از این ترسا فقط زاده ی ذهن ماست. اگه طرف مقابل شخص فهمیده و باملاحظه ای باشه، حتما جواب منفی شما رو درک می کنن.

باید قبول کنیم که نه گفتن بخش از زندگی ماست. مردم تمومِ دنیا هر روز در موقعیتای مختلف بله یا نه میگن. شما تنها آدم دنیا نیستین که نه می گین، چیزی که فارغ از نه یا بله گفتن شما مهمه رفتار توأم با احترامه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری بدون ترک شغل چند میلیون تومن درآمد بیشتر داشته باشیم 

۴. از راحت ترین محیط ممکن استفاده کنین

از یک محیط مناسب واسه انتقال پیغامتان استفاده کنین: روبرو، پیامک، ایمیل، تلفن یا هر راهی که براتون راحت تره. فرق زیادی بین محیطای مختلف وجود نداره، انتخاب محیط بیشتر به جنس رابطه شما با اون شخص بستگی داره.

۵. لُب مطلب رو بگید

فقط بگید که نمی تونین و توضیح کوتاهی بدین که به چه دلیل خواسته ایشان رو رد می کنین. بعضی وقتا گفتن «ببخشین، الان زمان مناسبی واسه من نیس»، «الان گرفتار کار دیگری هستم» یا «انشاا… دفعه ی بعد» کافیه. لازم نیس توضیحات اضافه ای بدین که اصلا بهش شخص ارتباطی نداره و حتی باعث شه شخص دیگری وارد مکالمه ی شما شه و اصرار کنه که قبول کنین. شما فقط می خواید این پیغام رو برسونین «نه، ممنونم». هر بحثی غیر به خاطر این به زمان دیگری موکول کنین.

۶. با احترام رفتار کنین

بعضیا نه نمیگن چون فکر می کنن قابل احترام نیس. اما قابل احترام بودن یا نبودنِ این رفتار، بیشتر از اونکه به خودِ «نه گفتن» ربط داشته باشه به نحوه ی نه گفتن ربط داره. در پاسخی که میدید باید ادب رو رعایت کنین و واسه احساس طرف مقابل ارزش قائل شید.

۷. اگه دوست دارین، یک پیشنهاد جانشین بدین

اگه می خواید، یک راه حل دیگر پیشنهاد بدین. مثلا اگه فکر می کنین شخص مناسبی واسه خواسته ایشان نیستین، شخصی که فکر می کنین مناسبه معرفی کنین. اگه الان وقت ندارین، وقت دیگری رو پیشنهاد بدین، یا اگه راه حلی واسه مشکل شخص دارین، اونو راهنمایی کنین.

البته این به خاطر حُسن قصد شماس و اگه راه حل جانشین ندارین، بازم اشکالی نداره که نه بگید. به یاد داشته باشین که رد کردن خواسته بقیه، مسئولیتی واسه شما ایجاد نمی کنه که حالا بخواهید چیزی رو جبران کنین. بازم می گیم: نه گفتن اشکالی نداره.

۸. کمتر در دسترس باشین

اگه در موقعیتی هستین که همیشه افراد خیلی از شما کمک می خوان و تحت فشار قرار می گیرین، کمتر در دسترس باشین. به همه پیغام هاتون خیلی سریع جواب ندین، چون به این معنی هست که همیشه واسه کمک کردن به بقیه وقت دارین و در دسترس هستین؛ ممکنه واقعا اینطور نباشه. عوضش بهتره وقت بیشتری واسه جواب دادن بخواهید، کوتاه جواب بدین و در دسترس بودنتان رو محدود کنین. با این کار، بقیه هم بیشتر به وقت شما احترام می ذارن.

۹. اول همه چیز رو بنویسین

وقتی نمی دونین چه باید بکنین و چه جوابی بدین، شروع کنین به نوشتن. هرچیزی که به ذهنتون می رسه بنویسین؛ دلایلی که دارین و جوابی رو که می خواید به شخص مقابل بدین بنویسین. وقتی این کار رو می کنین، از احساس درموندگی تون کم می شه. به نوشتن ادامه بدین. همین طور که دارین می نویسید، جواب جلوی چشمتون ظاهر می شه. بازم ادامه بدین، خیلی زود می فهمید که می خواید در جواب چه بگید. وقتی تموم شد، حالا چیزی رو که نوشته اید، ویرایش کنین و پیغام پایانی رو ارسال کنین.

۱۰. با تاخیر جواب بدین

اگه علاقه ای به درخواستی که از شما شده ندارین، تاخیر در جواب دادن یکی از راه های نشون دادن بی علاقگیه. اگه می خواید با ایمیل جواب بدین، چند روز یا چند هفته صبر کنین. بعد از گذشت این مدت، طرف مقابل می دونه که علاقمند نیستین و بیشتر اصرار نمی کنه. یا اگه هر روز تعداد زیادی ایمیل دریافت می کنین که بیشتر اونا واسه افراد زیاد دیگری هم ارسال شده، اصلا لازم نیس جواب بدین. فقط اگه فرستنده وقت زیادی صرف کرده تا ایمیل رو واسه شخص شما آماده و ارسال کنه، همیشه یک جواب کوتاه و مؤدبانه داشته باشین و ارسال کنین.

منبع : lifehack

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی